A jóslás, vagy más néven divináció, az a gyakorlat, amely során különféle módszerekkel próbálnak betekintést nyerni a jövőbe vagy megérteni a jelen titkait. Ez a gyakorlat sok kultúrában és vallásban jelen van, és különféle formákban nyilvánul meg. Az alábbiakban áttekintjük a jóslás szerepét néhány fontosabb vallásban és kultúrában.
1. Ókori Egyiptom
Az ókori egyiptomiak hitték, hogy az istenek üzeneteket küldenek az embereknek álmokon keresztül vagy bizonyos természeti jelenségek formájában. Az egyiptomi papok és jósok madarak röptéből, álomértelmezésből és különböző szertartásokból próbáltak jósolni.
2. Ókori Görögország
A görögök körében a jósdák nagy szerepet játszottak. A leghíresebb a delphoi jósda volt, ahol Püthia, a jósnő, az Apollón isten által ihletve jövendölt. A görög jóslás gyakran összekapcsolódott az istenekkel való kommunikációval és áldozatokkal.
3. Római Birodalom
A rómaiak a jóslást különféle módszerekkel gyakorolták, beleértve a madarak röptéből való jóslást (auguráció), és az állatok belső szerveinek vizsgálatát (haruspicatio). A római szenátus is gyakran vett igénybe jósokat politikai döntések előtt.
4. Hinduizmus
A hinduizmusban a jóslás fontos szerepet játszik, különösen az asztrológia formájában (jyotish). Az asztrológia segítségével az emberek életük különböző eseményeit próbálják előrejelezni, mint például a házasság, a munka, és a születés.
5. Kínai vallások és hagyományok
A kínai kultúrában a jóslás különösen fontos, és számos formája létezik. Az I Ching (Változások Könyve) egy ősi jóslási rendszer, amelyet évezredek óta használnak. Az asztrológia, a tenyérjóslás és az arcjóslás is népszerűek Kínában.
6. Zsidó vallás
A zsidó vallásban a jóslás többnyire tiltott, mivel az embernek inkább az Istenbe vetett bizalomra kell támaszkodnia, mintsem jövendőmondásra. Azonban az ókori Izraelben voltak próféták, akik Istentől kapott látomások alapján jövendöltek.
7. Kereszténység
A kereszténység általában elutasítja a jóslást, mivel úgy tartja, hogy csak Isten tudja a jövőt. Azonban a Bibliában vannak próféták, akik Isten akaratából jövendöltek. A jóslás más formái, mint például a tarot kártya vagy az asztrológia, gyakran ellentétesnek számítanak a keresztény tanításokkal.
8. Iszlám
Az iszlámban a jóslás szintén tiltott, mivel Allah tudása mindenek felett áll. A Korán és a Hadíszok (Mohamed próféta mondásai) útmutatást nyújtanak az élet különböző aspektusaiban, és a jövő tudása egyedül Allah birtokában van.
9. Újpogány és neo-pogány mozgalmak
A modern újpogány mozgalmak, mint a Wicca és más neo-pogány hitek, gyakran alkalmaznak jóslási technikákat, mint például a tarot kártyák, a rúnák, és az asztrológia. Ezek a technikák a spiritualitás és az önismeret eszközeiként szolgálnak.
10. Sámánizmus
A sámánizmusban a sámánok különböző transz állapotokban, szertartások és a természet jeleinek értelmezése révén próbálnak betekintést nyerni a jövőbe vagy kommunikálni a szellemekkel. Ez a gyakorlat sok ősi és mai törzsi kultúrában jelen van.
A jóslás tehát sokféle formában és jelentéssel bír, attól függően, hogy melyik kultúrában és vallásban vizsgáljuk. Közös vonás azonban, hogy mindegyik a jövő megértésére, a bizonytalanság csökkentésére és a döntéshozatal támogatására törekszik.